Niewielu z nas zdaje sobie sprawę z tego jak pomocne mogą okazać się tabulatory programu Word. Tabulatory można wykorzystać do tworzenia tekstów, które później będziemy mogli z łatwością formatować. Dobrze je na początku poznać, zanim rozpoczniemy pisanie prac naukowych. Mogą one w znaczący sposób wpłynąć na przyjemność pisania pracy oraz na jej estetykę.
Edytor tekstu Word proponuje użytkownikom pięć rodzajów tabulatorów. Pierwszym z nich, który jest najczęściej wykorzystywanym to lewostronny. Pozwala on na przesunięcie tekstu nieco w lewo, w zależności od ustawienia danego tabulatora na listwie miarowej. Kolejny, czyli tabulator prawy nie pozwala na to, aby tekst przekroczył pozycję, w której został on ustawiony. Jest on często wykorzystywany w ustawianiu tytułów, nagłówków oraz tabel.
W środkowej części dokumentu możemy ustawić tabulator centralny. Jego wybór powoduje, że tekst w danym wersie powstaje od środka dokumentu, w którym ustawiony jest tabulator centralny. Ponadto możemy wspomnieć o tabulatorze dziesiętnym, który ustawia zapisana liczbę w taki sposób, aby przecinek w liczbie dziesiętnej był ustawiony w pozycji tabulatora. Ostatni tabulator to tak zwany pasek. Wykorzystywany przy pisaniu prac, w których tekst pisany w kolumnach ma zostać rozdzielony prostą linią.
W czasie pisania pracy dyplomowej warto korzystać z tabulatorów. Ręczne ustawianie odpowiedniej pozycji tekstu może okazać się bardzo uciążliwe. Tymczasem tabulatory są bardzo łatwą metodą formatowania akapitów. Ich modyfikacja obejmuje cały akapit, w jakim obecny jest kursor. Jeśli zaznaczymy nim większą ilość tekstu, wtedy tabulatory obejmą wszystkie zaznaczone akapity.